Groningen heeft hoogste woningleegstand van Nederland (2026)
Door Redactie Groningen Gids — gepubliceerd op 2 november 2026
De provincie Groningen heeft in 2026 het hoogste aandeel geregistreerde leegstaande woningen van alle twaalf provincies: 3,4%, tegenover 2,5% landelijk. Het CBS telt in Groningen 10.145 woningen in de categorie ‘leegstaande woningen’. Dat blijkt uit een analyse van CBS-cijfers door Groningen Gids; de cijfers zijn op 30 september 2026 bijgewerkt.
Eemsdelta valt binnen de provincie op: daar staat 9,4% van de woningen als leegstaand geregistreerd. De analyse laat ook verschillen zien tussen koopwoningen en het bezit van verschillende soorten verhuurders. Het gaat om een momentopname; de cijfers tonen niet hoeveel woningen nu beschikbaar zijn voor woningzoekers.
Groningen bovenaan, Drenthe onderaan
Groningen komt uit op 10.145 geregistreerde leegstaande woningen op een woningvoorraad van 296.185. Noord-Holland volgt met 3,1% en Zeeland met 3,0%. Drenthe heeft met 1,7% het laagste percentage van de twaalf provincies.
| Provincie | Woningvoorraad | Leegstaand | Aandeel |
|---|---|---|---|
| Groningen | 296.185 | 10.145 | 3,4% |
| Noord-Holland | 1.434.810 | 44.110 | 3,1% |
| Zeeland | 195.245 | 5.905 | 3,0% |
| Limburg | 554.660 | 15.600 | 2,8% |
| Zuid-Holland | 1.787.455 | 42.605 | 2,4% |
| Utrecht | 625.990 | 14.650 | 2,3% |
| Overijssel | 536.640 | 12.230 | 2,3% |
| Noord-Brabant | 1.213.460 | 27.650 | 2,3% |
| Fryslân | 313.850 | 6.475 | 2,1% |
| Gelderland | 965.825 | 19.565 | 2,0% |
| Flevoland | 189.735 | 3.605 | 1,9% |
| Drenthe | 231.095 | 4.040 | 1,7% |
| Nederland | 8.344.955 | 206.580 | 2,5% |
In Eemsdelta staat bijna één op de tien woningen leeg
De gemeente Eemsdelta heeft binnen Groningen met afstand het hoogste aandeel geregistreerde leegstaande woningen. Het gaat om 2.245 woningen op een voorraad van 23.890: 9,4%. Dat is bijna vier keer het landelijke aandeel. In Westerkwartier is het aandeel met 1,6% het laagst van de tien Groningse gemeenten.
| Gemeente | Woningvoorraad | Leegstaand | Aandeel |
|---|---|---|---|
| Eemsdelta | 23.890 | 2.245 | 9,4% |
| Groningen | 125.820 | 4.335 | 3,4% |
| Oldambt | 19.400 | 635 | 3,3% |
| Veendam | 13.320 | 430 | 3,2% |
| Het Hogeland | 23.275 | 630 | 2,7% |
| Pekela | 5.900 | 155 | 2,6% |
| Midden-Groningen | 28.985 | 675 | 2,3% |
| Westerwolde | 12.070 | 280 | 2,3% |
| Stadskanaal | 15.180 | 320 | 2,1% |
| Westerkwartier | 28.340 | 440 | 1,6% |
De gemeente Groningen heeft in absolute aantallen de meeste geregistreerde leegstaande woningen: 4.335. Eemsdelta telt er minder, maar heeft ook een veel kleinere woningvoorraad.
Eemsdelta heeft ongeveer 8% van de provinciale woningvoorraad, maar ongeveer 22% van de geregistreerde leegstaande woningen. De gemeente telt daarmee meer dan een vijfde van het provinciale aantal.
Ruim zeven op de tien leegstaande woningen vallen onder huur
Van de 10.145 geregistreerde leegstaande woningen in de provincie vallen er 7.250 in de categorie huurwoningen. Dat is 71,5%, terwijl huurwoningen 44,9% van de totale provinciale woningvoorraad vormen. Binnen de huurvoorraad staat 5,4% als leegstaand geregistreerd; binnen de koopvoorraad is dat 1,8%.
De grootste afzonderlijke groep bestaat uit corporatiewoningen: het CBS registreert er 3.375 als leegstaand. Corporaties hebben met 82.555 woningen ook veruit de grootste huurvoorraad. Een hoger aantal betekent daardoor niet automatisch een hoger leegstandspercentage.
| Categorie | Voorraad | Leegstaand | Aandeel Groningen | Aandeel Nederland |
|---|---|---|---|---|
| Koopwoningen | 162.660 | 2.880 | 1,8% | 1,6% |
| Huur: natuurlijke personen | 27.440 | 1.875 | 6,8% | 7,0% |
| Huur: woningcorporaties | 82.555 | 3.375 | 4,1% | 2,2% |
| Huur: BV’s en NV’s | 13.640 | 1.130 | 8,3% | 7,0% |
| Huur: overige rechtspersonen | 9.485 | 870 | 9,2% | 4,5% |
| Eigendom onbekend | 405 | 15 | 3,7% | 7,4% |
Bij huurwoningen van BV’s en NV’s is het aandeel leegstand met 8,3% ongeveer twee keer zo hoog als bij corporaties, waar het 4,1% is. Dit is een verschil tussen eigendomsgroepen, geen bewijs dat het type eigenaar de oorzaak is. Ligging, woningtype, verbouwing en de samenstelling van het bezit kunnen ook een rol spelen.
Het beeld is bovendien niet voor elke groep ongunstiger dan landelijk. Bij huurwoningen van natuurlijke personen ligt het Groningse aandeel op 6,8%, tegenover 7,0% voor dezelfde groep in Nederland. Onder natuurlijke personen verstaan we hier alleen de aparte CBS-categorie binnen de huurvoorraad, niet alle particuliere woningeigenaren. Overige rechtspersonen zijn bijvoorbeeld stichtingen; deze groep bestaat niet automatisch uit commerciële verhuurders.
Leegstaand betekent niet direct beschikbaar
De cijfers zijn gebaseerd op registraties en zijn geen inspectie van iedere woning. Ze maken niet duidelijk of een woning tijdelijk tussen twee bewoners in staat, verbouwd wordt, op sloop wacht of om een andere reden ongebruikt is. Ook de duur van de leegstand is in de gebruikte uitsplitsing niet beschikbaar.
De registratie laat dus zien waar leegstand voorkomt en hoe die over eigendomsgroepen is verdeeld. Ze bewijst niet dat eigenaren woningen bewust achterhouden. Evenmin kunnen we de 10.145 woningen optellen bij het beschikbare woningaanbod of stellen dat daarmee het woningtekort kan worden opgelost.
Over het onderzoek
Groningen Gids vergeleek alle twaalf provincies en alle tien Groningse gemeenten met CBS-cijfers over 2026. De aantallen en percentages zijn opnieuw gecontroleerd met de openbare brongegevens. Voor de percentages is steeds de woningvoorraad van het betreffende gebied of de betreffende eigendomsgroep gebruikt.
Bronnen en volledige onderzoeksverantwoording
De hoofdbron is CBS-tabel 86286NED: voorraad woningen naar eigendom, type eigenaar en status van bewoning. De cijfers over 2026 hebben volgens de tabel de status definitief en gaan over 2026. De tabel is op 30 september 2026 bijgewerkt en voor dit onderzoek op 2 november 2026 geraadpleegd.
Voor de voorraadcontrole is CBS-tabel 86287NED over huurwoningen en verhuurders gebruikt. Deze tabel deelt dezelfde huurvoorraad in naar eigenaar en omvang van het bezit. Het is dus een extra controle op de aantallen, geen tweede onafhankelijke leegstandsmeting.
Dit is een vergelijking op één peildatum. Er worden geen oorzaken of individuele eigenaren vastgesteld, en de cijfers zeggen niets over de actuele beschikbaarheid of het aantal direct verhuurbare woningen. De gegevens over 2025 zijn niet gebruikt om een stijging of daling te claimen, omdat de CBS-toelichting voor dat jaar een voorbehoud maakt bij de bewoningsstatus.
De percentages zijn berekend als geregistreerd leegstaand ÷ voorraad binnen dezelfde categorie × 100. We hebben niet het ongewogen gemiddelde van gemeenten of provincies gebruikt. Berekeningen zijn gemaakt met de gepubliceerde aantallen; pas voor de presentatie is afgerond op één decimaal.
Alle 736 unieke bronwaarden zijn met twee uitleesmethoden gecontroleerd. Ook zijn de officiële CBS-pagina’s opnieuw opgehaald; daarbij kwamen dezelfde 736 waarden terug. Daarnaast zijn 79 voorraadtellingen vergeleken met CBS-tabel 86287NED, zonder verschillen. De percentages zijn met twee rekenmethoden nagekeken.
Gepubliceerde totalen en opgetelde deelcategorieën kunnen door afronding enkele woningen van elkaar verschillen. Die verschillen zijn in het dossier zichtbaar gehouden. Bij een gevoeligheidscontrole waarbij elke gebruikte telling vijf woningen hoger of lager wordt gezet, blijft Groningen de hoogste provincie en Eemsdelta de hoogste Groningse gemeente. Dit is een rekenkundige controle, geen statistisch betrouwbaarheidsinterval.